Fiyat Karşılaştırma Siteleri

08/08/2021

Fiyat karşılaştırma siteleri, herhangi bir ürün veya hizmetin farklı firmalar tarafından arz edilme fiyatlarını tek bir sayfa altında listeleyip kıyaslayarak kullanıcılara aynı ürünü daha iskontolu, kampanyalı veya indirimli şekilde alma olanağı amacı güderek oldukça önemli bir ihtiyacı karşılayan sitelerdir.

Günümüzde internetin gelişmesiyle beraber çoğu şirket online satış ve online katalog uygulamasına geçmiştir. Bu sayede aranılan herhangi bir ürün veya hizmeti internetten temin etmek mümkün hale gelmiştir. Ancak bunu yaparken herhangi bir ürün veya hizmetin farklı firmalardaki fiyat farklılıklarını görmek ve karşılaştırmak bireysel olarak oldukça zordur. Böyle bir girişimi yapabilmek için aynı ürün veya hizmeti sunduğu bilinen firmaların web sitelerine ayrı ayrı girmek, aynı ürünün sayfasını açmak ve tüm siteleri farklı sekmelerde konuşlandırarak sürekli teknik ve fiyat yönünden kontrol ederek kıyaslamak gerekir. Bu da tek bir ürün veya hizmeti kıyaslamak için çok fazla çaba ve çok fazla zaman gerektirir. Fiyat karşılaştırma siteleri tam da bu noktada devreye girer. Hiçbir firmanın kendi web sitesine gerek kalmadan yalnızca fiyat karşılaştırma sitesine girerek istenilen ürün veya hizmet yazılır. Fiyat karşılaştırma sitesi çok kısa bir zaman içerisinde (tahmini olarak 3–4 saniye) söz konusu ürün veya hizmeti sunan tüm firmaların ürünlerini ve fiyatlarını listeler. Böylece tek sayfa altında aynı ürün veya hizmetin, pek çok farklı firma tarafından sunulan fiyatları oldukça kolay bir şekilde görülebilir.

Fiyat karşılaştırma siteleri pek çok farklı alanda hizmet verir. Uçak veya otobüs biletinden teknolojik cihazlara, ev eşyalarından tekstile, gıdadan bilgisayar oyun fiyatlarına kadar oldukça geniş bir yelpazede fiyat karşılaştırması hizmeti veren siteler bulunur.

Fiyat Karşılaştırma

Fiyat karşılaştırma, aynı ürün veya hizmeti veren firmalar arasından söz konusu ürün veya hizmeti en ucuz fiyata sunan firmayı tespit etmek için kullanılır. Fiyat karşılaştırma siteleri, yalnızca en ucuz firmayı tespit etmekle kalmaz, diğer firmaların fiyatlarını da listeler. Böylece hangi firmaların ürün veya hizmetleri arasında ne kadar bir fiyat farkı olduğu da görülebilir.

Nitelikli bir fiyat karşılaştırması ancak aynı ürün veya hizmet için yapılabilir. Eğer bir firmanın sunduğu ürün veya hizmet, diğer firmanın sunduğu ürün veya hizmetten daha kalitesiz veya özellik yönünden daha güçsüz ise, bu durum söz konusu ürün veya hizmetlerin fiyatlarının karşılaştırılmasının uygun olmadığı anlamına gelir. Bu sebeple farklı firmalar tarafından arz edilen ürün veya hizmetlerin fiyatları karşılaştırılırken, aynı zamanda söz konusu ürün veya hizmetlerin tıpa tıp aynı veya birbirini ikame edebilecek düzeyde benzer kalitede olmasına önem gösterilmelidir. Örneğin, buzdolabı satan firmaların fiyatları arasında karşılaştırma yapılıyorsa, buzdolabının hacmi, motor gücü, litresi, enerji seviyesi vb gibi özelliklere dikkat edilmelidir.

Fiyat Karşılaştırma Sitesi

Bir fiyat karşılaştırma sitesinin en önemli özelliği, kullanıcı tarafından istenilen ürün ya da hizmeti en ucuz şekilde satan firmayı tespit etmektir. Bununla beraber diğer firmaların da fiyatlarını listelemek ve tüm firmalar arasındaki fiyat farkını tek sayfada bir liste halinde ve apaçık bir şekilde ortaya koymak iyi bir fiyat karşılaştırma sitesinin başlıca hizmetidir.

Bazı fiyat karşılaştırma siteleri yalnızca fiyatları karşılaştırmakla kalmaz, aynı zamanda söz konusu firmaların sunduğu ürün ve hizmetleri kalite, teknik ve konfor yönünden de kıyaslar. Bu şekilde çok daha geniş bir karşılaştırma olanağı sunar. Kullanıcı, fiyat karşılaştırma sitesini kullanarak kendisi için en uygun ürün veya hizmeti belirleyebilir ve satın alabilir. Bazı fiyat karşılaştırma siteleri satın alma noktasında bizzat aracı hizmet veriyorken, bazı siteler ise kullanıcıyı satın almak istediği markanın sitesine ve ürünün sayfasına yönlendirir. Özellikle indirim ve kampanyaların yoğun olduğu özel günlerde fiyat karşılaştırma sitesi hizmetinden yararlanmak çok daha avantajlı alışveriş yapılmasını sağlar.

Fiyat Karşılaştırma Siteleri

En ucuz ürün ve hizmeti sunan firmanın belirlenmesi noktasında hizmet veren fiyat karşılaştırma sitelerinin sayısı giderek artmakta. Bazı fiyat karşılaştırma siteleri tek bir ürün veya hizmetin karşılaştırılması şeklinde hizmet verirken, bazı siteler ise pek çok ürün veya hizmetin karşılaştırılması noktasında hizmet verir.

Akakçe, Cimri ve Fiyatmatik gibi web siteleri, en popüler fiyat karşılaştırma siteleri arasında yer alır. Yüzlerce markanın, on binlerce ürününün fiyat karşılaştırmasını sunan bu tür siteler, aynı ürünü satan firmaların fiyat politikalarını en ucuzdan en pahalıya kadar gösteren web siteleridir.

Fiyat Karşılaştırma Uygulaması

Fiyat karşılaştırma hizmetleri yalnızca web siteleri üzerinden değil aynı zamanda mobil uygulamalar üzerinden de sağlanabilir. Pek çok fiyat karşılaştırma sitesinin aynı zamanda bir mobil uygulaması bulunur. Mobil uygulama yoluyla fiyat karşılaştırma işlemleri özellikle de telefon kullanıcıları için çok daha rahat ve konforlu bir şekilde yapılabilir. Web sitesi üzerinden hizmet vermeyip yalnızca mobil uygulama yoluyla hizmet veren fiyat karşılaştırma uygulamaları da mevcuttur. İster web sitesi ister uygulama üzerinden olsun, fiyat karşılaştırma hizmetlerinin amaçları aynıdır.

Fiyat Karşılaştırma Yapan Siteler

Günümüzde pek çok ürün ve hizmetin fiyatlarının karşılaştırılması noktasında hizmet veren fiyat karşılaştırma sitelerinin sayısı oldukça artmıştır.

Fiyatmatik, enuygun, akakçe, cimri, ucuzabilet, kozmetik fiyatları, obilet ve turna gibi siteler fiyat karşılaştırma yapan siteler denildiğinde ilk akla gelen siteler kullanıcıların en popüler web siteleri arasında yer alır.

Fiyat karşılaştırma siteleri pandemi ile birlikte en çok rağbet gören sektörler arasındadır. Uluslar arası yapılan araştırmalarda fiyat karşılaştırma sitelerinin önümüzdeki 3 yıl içerisinde %22 büyümesi öngörülmüştür.

Benzer İçerikler

Menu